Cow  in brasil

World Animal Protection startar ny kampanj mot fulkött

Nyheter

World Animal Protection startar nu kampanjen Stoppa Fulköttet! för att uppmärksamma de katastrofala problemen i köttindustrin. Produktionen av fulkött leder till mycket lidande för många djur, skogsskövling i Amazonas och andra områden i Brasilien och förvärrar den globala klimatkrisen.

Roger Pettersson, generalsekreterare för svenska World Animal Protection, säger:
”Kampanjen Stoppa Fulköttet! handlar om hela planetens framtid. Vi måste helt tänka om när det gäller vår livsmedelsproduktion – och det är bråttom! Vad som krävs är ett genomgripande systemskifte, genom att vi arbetar för växtbaserade livsmedel, ett bättre djurskydd och kraftfullt tar tag i de allvarliga miljö- och klimatproblem vi står inför i dag”.   

Ett ohållbart livsmedelssystem

Det finns över 80 miljarder landlevande djur i livsmedelsindustrin runt om i världen. Många av dem behandlas mer som handelsvaror än levande varelser och trängs ihop i djurfabriker, där de inte kan bete sig naturligt.

Samtidigt röjs och bränns jordens lungor, regnskogarna, för att köttindustrin ska få mer mark för sin verksamhet. Den hänsynslösa skövlingen av skogsområden innebär att de vilda djuren som finns där mister sina hem, skadas eller dödas, när regnskogen bränns ner och den kvävande brandröken sprider sig.

Avskogningen ökar också det akuta klimathotet genom frisättning av växthusgaser och genom att förstöra massor av växtlighet som kunde ha tagit upp koldioxid i framtiden.  Djurindustrin som helhet står för omkring 12 procent av världens totala utsläpp av växthusgaser på grund av mänsklig påverkan.

Hjälp till att stoppa fulköttet!

 Roger Pettersson säger:
”För att få svenska politiker att engagera sig för att stoppa fulköttet och arbeta för ett hållbarare livsmedelssystem har vi startat en namninsamling till landsbygdsminister Peter Kullgren. Du är viktig! Ju fler vi är som kräver ett stopp för fulköttet, desto mer tryck kan vi sätta på de våra politiker att agera. Så skriv på namninsamlingen redan i dag – och be gärna andra att göra det också”.

Skriv på namninsamlingen

 


Handlingsplan för ett nytt livsmedelssystem

Så här kan vi stoppa fulköttet och skapa ett nytt djurvänligt och hållbart livsmedelssystem:

Produktionen och konsumtionen av växtbaserad kost ska öka. Villkoren måste förbättras för de djur som finns i livsmedelsindustrin. Inga djur ska trängas ihop i onaturliga djurfabriker eller stressas under transporter. 

Vi uppmanar landsbygdsminister Peter Kullgren och den svenska regeringen att vara en tydlig röst för förändring i EU. Djurskyddet måste förbättras – inte minst genom att EU genomför det så kallade medborgarinitiativet ”End the Cage Age”, som innebär att burhållning av djur inom livsmedelsproduktionen förbjuds.

EU måste också skärpa sina handelsregler. De livsmedel som importeras till EU-länder ska ha producerats med minst lika höga djurskyddskrav som de som gäller för livsmedelsproduktion i EU. Livsmedel som har producerats med oansvarig användning av antibiotika ska inte få säljas inom EU. Överanvändningen av antibiotika leder till att antibiotikaresistenta bakterier utvecklas, som kan vara livsfarliga för både djur och människor.

Dessutom måste EU motverka den katastrofala skövlingen av Amazonas och andra skogsområden i Brasilien. Livsmedel och djurfoder som producerats på ett sådant sätt att det bidrar till avskogning av regnskog eller hotar urbefolkningarnas rättigheter ska inte få säljas inom EU.

 

Tillsammans skapar vi en djurvänligare värld

World Animal Protection är en stor global djurskyddsorganisation med rötter ända tillbaka till 1950-talet. Vi har 12 kontor runt om i världen, från Kina till USA. I Sverige har vi funnits sedan 2010.

Vårt arbete för att stoppa djurs lidande i Sverige och andra länder är särskilt fokuserat på två områden: att hjälpa djuren i livsmedelsindustrin och se till att vilda djur får leva i frihet i sina naturliga livsmiljöer. Vi arbetar både med opinionsbildning och att praktiskt hjälpa djur.

Insatserna för djuren är beroende av frivilligt stöd som inte hade varit möjliga utan generösa supportrar. Tillsammans är vi World Animal Protection för en djurvänligare värld.

Vi är mycket tacksamma för din hjälp.

Ja, jag vill hjälpa djur

 

Läs mer..

Kändisar tar ställning mot fulkött i ny film

Nyheter

World Animal Protection lanserar idag en kortfilm som beskriver hur vi alla påverkas av djurfabrikerna. Åtta välkända personer visar sitt stöd för bättre förhållanden för lantbruksdjur – för djurens, miljöns och människors skull. 

Frukost -föreläsning om djurvänlig turism på Ving

Nyheter

Kan turism vara dåligt för djur? Tyvärr är svaret ja. Men turism kan även vara skydda vilda djur. Det framkom på World Animal Protections frukostföreläsning på researrangören Vings frukostseminarium i går.

Fulkött från skogsskövling kan finnas i din mataffär

Nyheter

Djurindustrin bränner ner stora skogsområden i Brasilien. Avskogningen i bland annat Amazonas får katastrofala följder – för djur, miljö och den globala klimatkrisen. En ny rapport från World Animal Protection avslöjar att fulkött från skogsskövlingen kan finnas i svenska mataffärer utan att du som konsument vet om det.