Mexiko stänger skräck-delfinarium

Mexiko stänger skräck-delfinarium

Nyheter

Efter allvarliga brott mot Mexikos djurskyddsregler stängs nu delfinariet i Hotel Barceló, i det populära semesterområdet Rivera Maya på Yucatán-halvön.

Beslutet om en total och definitiv stängning har tagits av Mexikos federala åklagare för miljöskydd (PROFEPA). Det sker efter en granskning som visar att verksamheten i anläggningen inte följer det regelverk som finns för hur delfiner får behandlas.

Delfin i pool

Tidigare i år fick delfinariet stor uppmärksamhet i samband med en mycket tragisk dödsolycka. Delfinen Plata dog inför ögonen på chockade åskådare när hon var med i en delfinshow. Efter att ha hoppat upp ur vattnet landade hon sedan så illa att hon dog av de skador hon fick när hon slog huvudet i bassängens betongkant.

Delfiner i akvarium

PROFEPA konstaterar att det finns flera allvarliga problem i Hotel Barcelós delfinarium:

  • Delfiner tvingas utföra konster som inte ingår i den godkända verksamhetsplanen
  • Delfiner som får veterinärbehandling används i shower utan giltiga tillstånd
  • Det tillåtna antalet deltagare i närkontakter med delfinerna har överskridits
  • Allvarliga skador har inte rapporterats till myndigheterna.
  • Temperaturen i vattnet har inte varit acceptabel
  • Hälsoutvärderingar saknas.

Lina Dahl, som är kampanjansvarig för vilda djur i svenska World Animal Protection, välkomnar stängningen av delfinariet, men betonar samtidigt att problemet för delfinerna är mycket större än en vanskött anläggning:

– För att förhindra fler sådana här situationer i framtiden är det viktigt att vi kommer åt grundproblemet: vi måste montera ner hela den globala nöjesindustrin med tusentals delfiner och andra vilda djur som tvingas leva i onaturliga miljöer i fångenskap. World Animal Protection arbetar för att den här generationen delfiner ska bli den sista i fångenskap. Att leva i en liten trång bassäng och tvingas delta i shower och andra aktiviteter är inget värdigt liv för en delfin – som i frihet kan simma flera mil i havet på en enda dag och umgås på ett naturligt sätt med andra delfiner i sin flock.

Skriv på för att göra TUI delfinvänligt

Resebolagen har en nyckelroll i den globala nöjesindustrin med delfiner, eftersom de marknadsför och säljer biljetter till sådana aktiviteter. TUI, som är ett av Sveriges största resebolag, är ett av de bolagen.

World Animal Protection samlar därför in namn för att få TUI att säga nej till delfinunderhållning och Lina Dahl hoppas nu på ett starkt stöd: 

– Det är viktigt att vi visar TUI att vi är många som vill se en annan attityd till vilda djur som underhållning. Skriv på namninsamlingen redan i dag, så är du med och uppmanar TUI att ta ansvar för delfinernas välfärd. Sprid gärna namnlistan och be andra att också skriva på. Ju fler namn vi kan samla in, desto starkare röst blir vi för att delfiner i fångenskap inte är något nöje – och att TUI precis som många andra resebolag ska erbjuda sina kunder djurvänliga resor.

Till namninsamlingen

 

 

 Din hjälp är viktig!

World Animal Protection är en global djurskyddsorganisation som arbetar för att stoppa djurs lidande både i Sverige och andra länder. Vårt arbete för djuren är beroende av frivilligt stöd och hade inte varit möjligt utan stöd från generösa djurvänner.

Tack vare våra gåvogivare kan vi arbeta både långsiktigt och med snabba akutinsatser för att hjälpa djur. Det är alla vi hundratusentals djurvänner som tillsammans är World Animal Protection.

Månadsgivare

Bli månadsgivare – så är du varje månad med och hjälper djur att få bättre liv:

Jag vill bli månadsgivare

 

Testamente

Funderar du på att skriva in en gåva till djuren i ditt testamente? 
Då har vi ett gratiserbjudande till dig:

Gratis hjälp med testamente

 

Adidas och Asics slutar med känguruskinn

Nyheter

Framgångarna fortsätter för vårt arbete med att skydda kängurur: Nu stoppar både Adidas och Asics känguruskinn!

Alarmerande bilder från stängd djurpark i Frankrike

Nyheter

TV4 rapporterar om en mycket oroväckande situation för späckhuggarna och delfinerna i den stängda djurparken Marineland Antibes i Frankrike. World Animal Protection har uppmanat djurparken och ansvariga myndigheter att ta hand om dem på ett bra sätt

Australian Fashion Week förbjuder vilda djur

Nyheter

Från Australien kommer den glädjande nyheten att Australian Fashion Week i Sydney nu förbjuder material från vilda djur. Modeeventet kommer inte längre att tillåta vare sig fjädrar, skinn eller päls från vilda djur i sina visningar.