
Nu avvecklas den svenska minkuppfödningen!
Nyheter
Regeringen har gett klartecken för ett statligt stöd som sannolikt innebär att 2025 blir slutet för svensk minkfarmning. Det här är en stor framgång för minkarna som World Animal Protection arbetat för under många år.
Lina Dahl, kampanjansvarig i svenska World Animal Protection, säger:
”Den grymma uppfödningen av minkar för att göra dem till pälsvaror är fullständigt oacceptabel. Det är en viktig milstolpe i vårt kampanjarbete att den sista minkfarmen i Sverige troligen kommer att stängas i år – och jag hoppas att avvecklingen följs av ett förbud mot pälsdjursuppfödning. Om vi höjer blicken lite är det också hög tid för EU:s beslutsfattare att ta sitt ansvar för pälsdjuren. Vi uppmanar EU-kommissionen att ställa sig bakom medborgarinitiativet Fur Free Europe, som över 1,5 miljoner EU-medborgare har skrivit under för att pälsindustrin ska bli olaglig i hela EU”.
Avveckling senast den 30 juni
Regeringen har avsatt 180 miljoner för stöd till svenska minkfarmare. I ett pressmeddelande säger landsbygdsminister Peter Kullgren att Jordbruksverket kan betala ut statligt stöd till minkfarmare som ansöker om det. Stödet betalas ut i efterhand till farmare som har avslutat sin uppfödning senast den 30 juni.
I en intervju i Sveriges Television pekar Jörgen Martinsson, vd för Svensk mink, ut de svåra ekonomiska förutsättningarna i samband med covid-19-pandemin som ett dråpslag mot minkfarmningen. Som han ser det finns det inte längre någon framtid för minkfarmare i Sverige:
”Min uppfattning och den information jag har är att samtliga av landets minkfarmare kommer att ansöka om avvecklingsstödet”.
▶ Var med och skapa en djurvänligare värld!
World Animal Protection är en världsomfattande djurskyddsorganisation med rötter ända tillbaka till 1950-talet. Vi har kontor från Kina till USA och har funnits i Sverige sedan 2010.
Vårt arbete för att stoppa djurs lidande i Sverige och andra länder är särskilt fokuserat på två områden: att hjälpa djuren i livsmedelsindustrin och se till att vilda djur får leva i frihet i sina naturliga livsmiljöer. Vi arbetar både med att praktiskt hjälpa djur och opinionsbildning.
Insatserna för djuren är beroende av frivilligt stöd och hade inte varit möjliga utan generösa supportrar. Tillsammans är vi World Animal Protection.
Vi är mycket tacksamma om du hjälper djuren!