Myrkott som får vård

Du kan hjälpa hotade myrkottar som Amba

Nyheter

Myrkottar jagas i både Asien och Afrika trots att jakten är olaglig. Främst för att deras fjäll används inom traditionell asiatisk medicin och att deras kött anses vara en delikatess. Tjuvjägarna utsätter dem ofta för mycket lidande – det är inte ovanligt att myrkottar kokas levande! Vi är mycket tacksamma om du vill vara med och stoppa de här grymheterna och hjälpa drabbade myrkottar.

I augusti 2025 kunde World Animal Protections samarbetspartner Jakarta Animal Aid Network (JAAN) tillsammans med lokal polis gripa en ökänd tjuvjägare i Indonesien. Vid gripandet hittades 80 kilo myrkottsfjäll – och en liten, levande myrkott. Han fick namnet Amba

När han kom till JAAN:s räddningscenter var hans kropp full av fästingar, men han hade tack och lov inga allvarliga skador. Med vård, medicin och mycket kärlek återhämtade han sig snabbt. Amba blev känd som ”utbrytarkungen” – eftersom han envist grävde sanden i sin inhägnad, för att kunna ta sig ut. Rehabiliteringen gick mycket bra och i dag har han fått komma tillbaka till sin naturliga livsmiljö i frihet.  

Du kan vara med och rädda fler myrkottar som Amba. 

Ja, jag vill hjälpa myrkottar

 

Stort lidande 

Myrkotten är det vilda däggdjur som det handlas mest med i världen, eftersom fjällen används i traditionell asiatisk medicin  och köttet anses också vara en delikatess. Trots att det sedan 2016 finns ett internationellt förbud mot handel med myrkottar. 

 

 

Lina Dahl, som är ansvarig för arbetet med vilda djur i svenska World Animal Protection, säger att jakten ofta innebär ett fruktansvärt lidande för myrkottarna: 

– Deras naturliga försvarsreaktion att rulla ihop sig för att skydda sig med sina fjäll gör dem till lätta byten för tjuvjägarna. Ofta använder tjuvjägarna mycket grymma metoder. Myrkottar kan rökas ut ur träd och jordhålor där de försöker gömma sig för att komma undan jägarna och sedan brutalt dödas med klubbor och macheter. De är inte ovanligt att de kokas levande för att tjuvjägarna lätt ska kunna plocka bort fjällen från kroppen. 

Med din hjälp kan vi: 

  • Undersöka – Vårt team infiltrerar tjuvjägargrupper för att avslöja var myrkottar hålls i fångenskap och kartlägger vilka som jagar dem. 
  • Gripa – Tillsammans med polis och våra tränade spårhundar räddar vi fångade myrkottar och ser till att tjuvjägare blir gripna. 
  • Frige – Myrkottarna får akut vård och rehabilitering och de som bedöms kunna klara sig i frihet släpps sedan ut i sin naturliga livsmiljö. 

 

 

Samarbete med polis och spårhundar 

Tillsammans med vår partner JAAN arbetar vi nu aktivt mot den illegala handeln med myrkottar i Indonesien i nära samarbete med polisen. Vi har även varit med och startat en särskild enhet med spårhundar som är tränade att upptäcka vilda djur för att avslöja smuggling  särskilt i stora hamnområden där smugglarna kan försöka frakta i väg myrkottar för försäljning. I teamet ingår sex spårhundar. Ledaren är den sju år gamla spanieln Bailey. 

I de livliga hamnarna på Sumatra räknas varje sekund. Med upp till 15 års fängelsestraff, tack vare nyligen uppdaterade lagar, försöker tjuvjägare och smugglare exportera illegalt jagade djur från Indonesien så snabbt som möjligt. 

Bakom varje lyckad räddningsinsats ligger veckor av intensivt och noggrant utredningsarbete.  

JAAN:s utredare utger sig för att vara köpare för att samla den information som leder till tillslag, gripanden och räddningar. Deras arbete med att kartlägga smugglarnas färdvägar gör det möjligt för spårhundar som Bailey att vara på rätt plats vid rätt tidpunkt – och rädda myrkottar innan det är för sent. 

 

 

Vård och nytt liv i frihet 

Lina Dahl berättar att projektet i första hand är inriktat på de tjuvjägare som inte dödar myrkottarna:

– På så sätt ökar chanserna att fler djur kan räddas innan det är för sent – så vi kan ge dem hjälp att rehabiliteras och släppa ut dem i naturen igen. Hittills har JAAN medverkat till att närmare 150 tjuvjägare gripits och dömts och att tusentals myrkottar räddats. Med hjälp av djurvänner som du är vårt mål att kunna bidra till att minst tio tjuvjägare grips i år – och att hjälpa många fler drabbade myrkottar som vi hjälpt Amba.  

 JAAN:s viltcenter hålls räddade djur i specialanpassade inhägnader och får medicinsk behandling och näringsrik mat under sin återhämtning. Myrkottar som inte kan släppas fria tas om hand i reservat, där de får möjlighet att leva ett lugnt och hälsosamt liv.  

De som anses kunna klara sig själva transporteras till platser där det finns en miljö som är naturlig för myrkottar  och så släpps de fria. I samarbete med miljö- och skogsbruksministeriet och nationalparker väljs de här platserna noggrant ut för att minska risken att myrkottarna fångas in igen av tjuvjägare 

Du kan rädda liv 

Gåvor från djurvänner som du är mycket viktiga för det här räddningsarbetet:  

  • 200 kronor kan ge en räddad myrkott mat under en vecka 
  • 500 kronor bidrar till en underrättelseinsats mot en tjuvjägare 
  • 1 000 kronor räcker till vård och rehabilitering för en myrkott under en månad

 

Tillsammans kan vi skydda myrkottar mot tjuvjakten  och ge fler samma chans till ett nytt liv i frihet som Amba. Var med och skydda myrkottarna redan i dag! 

Ja, jag vill hjälpa myrkottar